Jak podłączyć dom do sieci światłowodowej Oxynet?
28.01.2022

Szanowni Państwo, czy wiecie jak przebiega podłączenie Waszego domu do sieci FTTH Oxynet?

 

Zacznijmy od tego, że przy FTTH Oxynet dostarcza dla Was usługę w technologii światłowodowej, która wymaga połączenia kablowego. Musimy zatem połączyć naszą sieć z Waszym domem za pomocą kabla telekomunikacyjnego, który nazywamy przyłączem

 

Przyłącze w zależności od  lokalizacji, uwarunkowań terenu oraz projektu możemy wykonać dwoma metodami:

Metodą napowietrzną - wtedy kabel będzie wisiał w powietrzu i będzie dla Was widoczny. Kabel FTTH może być podwieszony na słupach - wówczas światłowód od mufy znajdującej się najbliżej domu -  na słupie, przewiesza się do budynku. Klient sam wskazuje, gdzie chce mieć zakończoną usługę i umieszczony router Wi-Fi. 

Metodą doziemną - wtedy kabel prowadzimy w gruncie. Ma to miejsce w przypadkach, gdy ze względu na wymagania projektowe sieć światłowodowa biegnie pod ziemią i kończy się zasobnikiem przy granicy działki. Wówczas aby połączyć dom ze światłowodem trzeba wykopać miejsce pod rurę w której umieszcza się kabel. Czasem potrzebne jest np. rozebranie i złożenie kostki brukowej przed domem, rozkopanie trawnika lub wykonanie przewiertu sterowanego (np. pod wylewką betonową na posesji). Do gotowej rury instalator Oxynet wprowadza światłowód i wykonuje instalację z domu. 

 

Dlaczego nie każde przyłącze kosztuje tyle samo?

Obie metody różnią się nie tylko sposobem wykonania, ale i kosztami ich realizacji.Ponadto nie zawsze ponosimy takie same koszty budowy przyłączy. W obu metodach realizacji przyłączy zdarzają się tzw. podłączenia niestandardowe, kiedy musimy wykonać więcej czynności, użyć dodatkowego sprzętu, czy też zakupić inne materiały. Ma to miejsce np. wtedy, gdy Wasz dom znajduje się w dużej odległości od zasobnika umieszczonego przy granicy działki lub w przypadku, gdy nie doprowadziliśmy jeszcze naszej sieci do granicy Waszej nieruchomości i konieczne jest dobudowanie sieci do tego miejsca. W takich przypadkach naszym Klientom przedstawiamy dodatkowy kosztorys, wynikający z konieczności wykonania czynności dodatkowo płatnych, określonych w Cenniku usług podstawowych i dodatkowych. Nie wykonamy przyłącza, jeśli Klient nie zaakceptuje kosztorysu. 

 

Przypominamy, że do końca lutego trwa promocja: za opłatę aktywacyjną standardową zapłacicie tylko 1 zł. Promocja nie obejmuje opłat za usługi niestandardowe  oraz punktów adresowych objętych dofinansowaniem z programu POPC01. Na wszystkie Państwa pytania w sprawie podłączeń odpowie nasz BOK pod tel. 16 621 77 77.